Blog

2023.08.17


W pełni możemy korzystać z dobrodziejstw marszu Nordic Walking tylko wówczas, gdy stosujemy prawidłową technikę i mamy do tego odpowiednie kije.


technika marszu nordic walking jpg

check listaPodczas marszu tułów powinien być wyprostowany, głowa prosta przedłużeniem kręgosłupa, patrzymy przed siebie - ćwiczymy prawidłową postawę i utrzymanie kręgosłupa w naturalnej, neutralnej pozycji. Sylwetka nam się prostuje i wydłuża.


check listaOtwarta klatka piersiowa, mostek skierowany ku przodowi - dzięki temu lepiej pracują mięśnie oddechowe, wzmacniamy je, możemy oddychać „pełną piersią” i bardziej się dotlenić.


check listaKrok podczas marszu powinien być dłuższy i tempo większe niż podczas zwykłego chodu, stopy stawiamy od pięty. Długi krok pobudzi do pracy mięśnie pośladków, ud i podudzi. Praca stóp działa jak pompa mięśniowo-naczyniowa dla kończyn dolnych poprawiając krążenie.


check listaNordic Walking to naturalny naprzemienny marsz - kiedy prawa stopa jest z przodu to lewa ręka również. Ruch ramion odbywa się w stawach ramiennych a nie łokciowych. Łokcie pozostają w neutralnej pozycji czyli lekko zgięte (nie w przeproście). Dłoń na kiju z przodu powinna być zaciśnięta w pięść a z tyłu otwarta. Zamykanie i otwieranie dłoni działa jak pompa mięśniowo-naczyniowa dla kończynach górnych. Angażujemy w ten sposób do pracy mięśnie ramion, przedramion i dłoni. Im większy zakres ruchu ramion w tył, za biodro tym więcej mięśni pleców zaangażujemy do pracy. Naprzemienne i zamaszyste ruchy ramion wpływają pozytywnie na koordynację ruchową. Ćwiczymy w ten sposób również zakresy ruchomości w stawach, siłę chwytu.


check listaKije wbijamy w podłoże pod kątem ostrym, w połowie długości kroku. Mocno odpychamy się z otwartej dłoni gdy kij jest z tyłu - następuje wówczas odciążenie stawów i kręgosłupa. Odpowiednie wbicie kija i odepchnięcie nastąpi podczas marszu po miękkim terenie, bez gumowych końcówek na grotach kijów.



Źródło: "Nordic Walking dla każdego" Aleksander Wilanowski



2023.08.17


Dopasowanie długośći kijów.

Odpowiednią długość kijów Nordic Walking możemy dopasować na kilka sposobów.


długość kijów nordic walking jpg

check listaNajprostszym sposobem jest dopasowanie na podstawie kąta zgięcia ręki w stawie łokciowym. Trzymając kij za rękojeść ustaw go przed sobą, łokieć zgięty do 90 stopni trzymaj przy sobie. Następnie zwiększ kąt w łokciu do 100 stopni. Kije tej długości będą dobre zarówno dla osób zaawansowanych, do marszu sportowego, na zawody jak i dla początkujących, do marszu rekreacyjnego, towarzyskiego, w ramach rehabilitacji.

Kije nieregulowane występują w długościach co 5 cm. Przykładowo, ja mam kąt bliski 90 stopni w łokciu z kijami o długości 115 cm więc aby uzyskać kąt 100 stopni używam kije o długości 110 cm. Jest to dla mnie optymalna długość.


check lista Kolejnym sposobem jest zmierzenie kroku. Im szybciej maszerujemy i im dłuższy krok stawiamy tym dłuższe powinny być kije. Jest taka zasada, że krok powinien być tak długi jak nasze kije.


check listaWedług przelicznika. Mnożąc swój wzrost w cm przez przelicznik 0,68.
Np. mój wzrost 166cm x 0,68 = 113cm długości kijków i zaokrąglam w dół do 110 cm.



Najważniejsza zasada to - dobierz kije odpowiednie dla siebie biorąc pod uwagę:


check lista własne tempo marszu i kondycję;


check lista własne proporcje ciała, które też mają znaczenie;


check listawłasne możliwości jeśli chodzi o zdrowie (np. mając zwyrodnienia kręgosłupa i nawracające bóle odcinka lędźwiowego nie zaleca się stawiania zbyt długich kroków ponieważ prowadzą one do pogłębienia naturalnej lordozy lędźwiowej podczas marszu, co z kolei może prowokować dolegliwości bólowe).



Źródło: "Nordic Walking dla każdego" Aleksander Wilanowski, "Nordic Walking Jak chodzić" Szymon Słoma



2023.08.18


Na co zwrócić uwagę przy zakupie własnych kijów do Nordic Walking?

Tylko z prawidłowymi kijami będziemy w stanie zastosować prawidłową technikę marszu.


na co zwrócić uwagę przy zakupie własnych kijów no nordic walking

check lista „rękawiczka” - powinna mieć wejście na kciuk, dobrze dobrana pozwala na wykonanie prawidłowej techniki i swobodne otwarcie dłoni za biodrem; może być przymocowana do kija na stałe lub wypinana (można wypiąć podczas marszu aby np. napić się wody zamiast zdejmować całą rękawiczkę, można też wyprać w pralce);

check listarękojeść - może być wykonana z kauczuku, pianki, korka; osobiście mam kije z korkową rękojeścią dzięki czemu nie ślizgają się w dłoni;

check lista trzon kija - jest aluminiowy, z włókna szklanego lub węglowego albo mieszanki; kije aluminiowe są ciężkie a z włókna węglowego lekkie i wytrzymałe; włókno węglowe amortyzuje wstrząsy;

check lista grot - najczęściej jest to widiowa końcówka kija, może być w kształcie rurki gładkiej, rurki zakończonej gwiazdką lub ostrego ostrza w kształcie pazura; ostre końcówki mają lepszą przyczepność do podłoża; moje osobiste kije mają końcówkę w kształcie rurki z gwiazdką i na przyczepność nie narzekam, chodzę tylko po miękkim terenie ale na śniegu i lodzie też miałam okazję je sprawdzić i nie ślizgały mi się, tak więc polecam wszystkie końcówki;

check lista gumowa osłonka, tak zwany bucik - służy do ochrony grota przed ścieraniem jeśli musimy przejść po twardej nawierzchni np. po chodniku; ja chodzę tylko po miękkim terenie i nie używam bucików, w ogóle nie mam ich nigdy przy sobie nawet. Chodząc po miękkim terenie czerpiemy więcej z korzyści marszu Nordic Walking, możemy się prawidłowo odepchnąć od podłoża i odciążyć stawy.



Dla osób zaawansowanych, do marszu sportowego, na zawody - polecam kije z włókna węglowego, o stałej długości, grot z ostrą końcówką.

Do marszu rekreacyjnego i dla osób początkujących wystarczą kije aluminiowe. Polecam też końcówkę w kształcie rurki.

Dla osób, które będą swoje kije udostępniać innym domownikom oraz do marszu sportowego i rekreacyjnego jednocześnie, polecam kije o długości regulowanej.

Można jeszcze wiele dopowiedzieć na temat budowy kijów, o wadach i zaletach różnych wariantów ale chciałam przekazać to co najważniejsze przy wyborze swoich pierwszych kijków.

Źródło: "Nordic Walking dla każdego" Aleksander Wilanowski



2024.02.24


Jakie obuwie wybrać do marszu z kijami? To pytanie pada zawsze przed pierwszym treningiem.

Przede wszystkim wygodne i sportowe.


jakie obuwie do nordic walking?


Na trening nie ubieramy nowych butów ponieważ najprawdopodobniej skończysz trening z otarciami i z bólem.

Nie dopuszczam do zajęć w obuwiu miejskim, na jakimkolwiek obcasie. Podczas marszu stawiamy długie kroki, tempo jest szybsze niż zazwyczaj chodzimy więc łatwo o kontuzję, potknięcia, zwichnięcia a w najlepszym wypadku tylko otarcia i ból.

Trampki nie nadają się ponieważ są zbyt miękkie i mają płaską podeszwę, nienajlepsze dla naszych stópek.

Często mówię na zajęciach, że buty nie powinny usztywniać kostki. Nie zaleca się butów trekkingowych. Jeśli jednak lubisz buty wysokie i są wygodne to oczywiście możesz takie buty nosić. Dla mnie są za sztywne i za ciężkie. Nie czuję się swobodnie, utrudniają ćwiczenia i szybszy marsz. Również występuje ryzyko kontuzji i otarć.

Co z wkładkami dopasowanymi do stopy pronującej lub supinującej? Co z płaskostopiem?
To mit i chwyt marketingowy. Nie zwracamy na to uwagi! W przypadku problemów ze stopami powinno się korzystać tylko ze specjalnie dobranych dla siebie wkładek, wykonanych na zamówienie, po badaniu na podoskopie. Nigdy nie kupujemy wkładek w sklepach medycznych od tak, bo mamy płaskostopie. Płaskostopia nie wyleczysz ponieważ utraconych (zwłaszcza w dzieciństwie) łuków stopy nie da się wyrobić od nowa, ćwiczenia korekcyjne to również mit. Ćwiczyć się powinno ale po to aby nasze stopy mogły spełniać swoje funkcje i nie było problemów ze stawami.

Osobiście noszę buty typu adidasy, jak do biegania, o każdej porze roku. Te na zimę są z membraną Gore-Tex przez co cieplejsze i nie przewiewają. Buty tego typu mają idealną, amortyzującą podeszwę.

Maszerując zimą, w śniegu, na buty możesz nałożyć specjalne nakładki materiałowe tak zwane stuptuty. Dostępne w większości sklepów sportowych.

Reasumując, wybierz wygodne „adidasy”, przewiewne lub z membraną Gore-Tex i ciesz się lekkością marszu.

Do zobaczenia na ścieżkach,
Kasia

Źródło: Wiedza własna zdobyta na licznych kursach, z literatury a także z własnego doświadczenia i doświadczenia podopiecznych.
Literatura: "Nordic Walking dla każdego" Aleksander Wilanowski










home buton
ciasteczka

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Czytaj więcej...